Bukovina – seznam pošt v k 1. 1. 1914
Seznam poštovních úřadů v Bukovině k 1.1.1914 zahrnuje přes 120 položek. Pošty jsou seřazeny abecedně podle úředních „německých“ názvů, jak byly uvedeny v textech razítek. Druhý sloupec uvádí současný název místa, kde se pošta nacházela, a jeho státní příslušnost – buď Ukrajina (U) nebo Rumunsko ( R ). Určit současný název se nepodařilo u některých pošt seznamu. Všechna razítka, s výjimkou předznámkových, používaná na bukovinských poštách, byla standardních typů a je možné je porovnávat podle kvalifikace ve Votočkových monografiích rakouských razítek z našeho území. Letopočty za názvy některých pošt udávají rok 1.známého použití poštovního razítka na listovních zásilkách. Pod seznamem je vyobrazena mapa Bukoviny z roku 1914.
Úřední název pošty | Současný název sídla |
---|---|
Alt Fratautz | Frătăuţi, Fretauti (R ) |
Altmamajestie | Мамаïвцi, Mamaivci (U) |
Altzuczka (Alt-Zuczka) | Стара Жучка, Žučka Stara (U) |
Andrasfalva | Măneuţi, Maneuti (R ) |
Arbora (Arborea) | Arbore, Arbora ( R) |
Bad Lopuszna | Лопушна, Lopušna (U) |
Bajaschestie | Baişeşti, Baisesti ( R) |
Balaczana | Bălăceana, Balaceana ( R) |
Balkoutz | Bălcăuţi, Balkouti ( R) |
Berhometh am Sereth | Берегомет, Beregomet (U) |
Bilka | Biłka ( R) |
Bobestie | Бобiвцi, Bobivci (U) |
Bojan (1830) | Бояни, Bojany (U) |
Boroutz | Борiвцi, Borivci (U) |
Bossancze | Bosancea, Bosanci ( R) |
Breaza | Breaza (R ) |
Brodina | Brodina ( R) |
Brodok (Brodoc) | Брiдок, Bridok (U) |
Bukszoja | Bucşoaia, Bukschoja (R ) |
Czerepkoutz | Черепківці, Čerepkivci (U) |
Czernawka (Czernauka) | Чорнiвка, Čornivka (U) |
Czernowitz (1818) | Чернівці Černivci (U) (rum. Cernăuţ Cernauti) |
Czernowitz Bahnhof | Чернівці Černivci (U) (rum. Cernăuţ Cernauti) |
Cziresch (Cziresz) | Череш, Čereš (U) |
Czokanestie (Czokaneszty) | Ciocaneşti, Czokanestie (R ) |
Czudyn | Чудей, Čudej (U) |
Dawideny (Davidesci) | Давидiвка, Davydivka (U) |
Derehlui | Derelui (U) |
Dobronoutz (Dobronäuz) | Добринiвцi, Dobrynivci (U) |
Dolhopole | Довгопiлля, Dovgopillja (U) |
Dorna Kandreny | Dorna Cadrenilon (R ) |
Dorna Watra (1850) | Vatra Dornei ( R ) |
Doroschoutz | Дорошiвцi Dorošivci (U) |
Draczynetz | Драчинцi, Dračynci (U) |
Dragojestie(Dragoiesci) | Dragojeschtie (R ) |
Eisenau | Prisaca Dornei ( R) |
Falkeu | Фальків, Falkiw (U) |
Frasin (Frassin) | Frasin ( R) |
Frumossa (Frumosu) | Frumoasa, Formosa (R ) |
Fundul Moldowi (Fundul Moldovci) | Fundu Moldovei ( R) |
Fürstenthal | Voivodeasa ( R) |
Graniczestie(1834) | Grănicești, Granitschesty (R ) |
Gurahumora (Gura - Humora) (1821) | Gura-Humorului (Džura-Humoruduž) ( R ) |
Hadikfalva | Dorneşti Hadikfalva (R ) |
Hatna | Hatna (R ) |
Hlinitza | Глиниця, Glynycja (U) |
Hliboka (Hliboca) | Глибока Glyboka(U) |
Chliwestie | Хлiвище, Chlivyšče (U) |
Illischestie | Ilişeşti,Ilisesti ( R) |
Ispass | Iспас, Ispas (U) |
Iswor(Izwor) | |
Itzkany, Itzkany Bahnhof | Iţcani, Itcani( R) |
Jablonitza | Яблуниця, Jablunycja (U) |
Jakobeny (Jacobeny) | Iacobeni, Jakobeni ( R) |
Jassy | Iaşi, Jasy( R) |
Jurkoutz | Юркiвцi, Jurkivci (U) |
Kaczyka | Cacica, Kacyka ( R ) |
Kadobestie | Кадубiвцi, Kadubivci (U) |
Kamena | Кам’яна, Kamjana (U) |
Kapukodrului | Capu Câmpuolui ( R) |
Karapcziu am Sereth | Карапчiв, Karapčiv (U) |
Karapcziu am Czeremosz | Карапчiв, Karapčiv (U) |
Kimpolung (1842) | Câmpolung Moldovenesc, Campolung Moldovenesc (R ) |
Kirlibaba (1872) | Cârlibaba, Calibaba ( R ) |
Klimoutz | Climăuţi (R ) |
Komarestie Slobodzia | Слобода Комарiвцi, Sloboda-Komarivci (U) |
Komenestie am Solonetz | Komenestie ( R) |
Kotzmann | Кіцмань, Kicman’ (U) |
Krasna-Ilskie | Красноїльськ, Krasnoil’s’k (U) |
Kuczurmik (1822) | Малий Кучурiв, Malyj Kučuriv (U) |
Kuczurmare | Великий Кучурiв, Velikyi Kučuriv (U) |
Kupka | Купка, Kupka (U) |
Lidestie | |
Liteni | Litteni ( R) |
Lužan | Лужани, Lužani (U) |
Mahala | Магала, Magala (U) |
Mardzina (Mardzyna) | Marginea ( R) |
Mazanajestie | Mazanasti ( R ) |
Michalcze | Michal’ča, Michalča (U) |
Milleschoutz | Milişăuţi Milisauti ( R) |
Miltoka (Mitoca) | Mirtocași ( R) |
Moldavish Banilla | Банилiв Пiдгiрний, Banyliv Pidgirnyj (U) |
Molodia | Молодія, Molodia (U) |
Nepolokoutz (Nepolocäuz) | Неполовiвцi, Nepolokivci (U) |
Neu Fratautz | Frătăuţi Noi ( R) |
Nowoselitza(Österreichisch+ RussischNovosielitza) | Новоселиця, Novoselicja (U) |
Ober Wikow | Vicovu de Sus ( R ) |
Okna | Вiкно, Vikno (U) |
Onuth (Onut) | Онут, Onut (U) |
Pojanastampi (1850) (Poianastampii) | Poiana Stampei, Pojana Stampi ( R) |
Pozoritta (Pozoryta) | Pojorâta, Pożoritta ( R) |
Putilla (Putila) | Путила,Putyla (U) |
Radautz (Rädäuz) | Rădăuţi,Radauti ( R) |
Raraneze (Rarancea) | Рiдкiвцi, Ridkivci (U) |
Rostoki(Roztoki) | Розтоки Rostoki (U) |
Russisch Banilla | Банилiв ,Banyliv (U) |
Russisch Moldavitza (Russisch Moldawitza) | Moldoviţa Moldovita ( R) |
Sadagora (1841) (Sadagura, Sadahura) | Садгора,Sadgora (U) |
Seletin (Seletyn) | Селятин, Seljatyn (U) |
Sereth (1828) (Seret) | Siret (R ) |
Scherboutz (Scheroutz) | Шерiвцi, Šerivci (U) |
Solka | Solca, Solka ( R) |
Stanestie | Станiвцi, Stanivci (U) |
Stawczan | Ставчани, Stavčany (U) |
Storozynetz (1849) | Сторожинець Storožynec (U) |
Straža | Straja, Straža ( R ) |
Strilecki Kut | Стрiлецький Кут, Strilec’kyj Kut (U) |
Stulpikany | Stulpicani ( R ) |
Suczawa (1824) | Suceava, Sučava ( R ) |
Tereblestie | Тереблече, Terebleče (U) |
Terescheny (1850) | Тарашани, Tarašany(U) |
Theodorestie | Todirești (R ) |
Toporoutz (Toporäuz – Toporiwci) | Топорiвцi, Toporivci (U) |
Toutry (1912) (Toutri) | Товтри, Tovtry (U) |
Unter Sinoutz | |
Unter Wikow | Vicovu de Jos (R) |
Valeputtna (Vale Putna) (1827) | Valea Putnei (R) |
Walawa (1907) | Валява, Valjava (U) |
Wamma (1850) (Wama) | Vama ( R ) |
Wassileu | Василiв,Vasyliv (U) |
Waschkoutz am Czeremosz | Вашківці, Vaškivci (U) |
Watra Moldawitza (Watra Moldawycia) | Vatra Moldoviţei, Vatra Moldovitsei (R) |
Werenczanka | Веренчанка, Verenchanka (U) |
Willawcze | Коритне, Korytne (U) |
Wischnitz (Wisznitz Wysznitz) | Вижниця, Vyžnycja (U) |
Wollowetz | Volovăț, Volovat (R) |
Zadowa (Žadowa) | Стара Жадова, Stara Zhadova (U) |
Zastawna | Заставна, Zastavna (U) |
Zuczka (Žuczka) Alt-Żuczka und Neu-Żuczka | Нова , Стара Жучка Žučka (U) |
Zurin | Цурень Zuren (U) |
Ing. Miroslav Bělina, časopis TERRA č. 20/2002 str. 26. – 29, Pavel Vízner, 1. sloupec – doplnění o ukrajinský nebo rumunský název pošty – neúřední.
Doporučuji vynikající exponát BUKOVINA http://www.exponet.info/exhibit.php?exhibit_ID=1144&lng=CZ na Exponetu od P.R.Elbau Fürstenau, Švýcarsko, kde jsou vyobrazena razítka z mnoha těchto bukovinských pošt (a též poštoven, které nejsou v seznamu pošt zahrnuty). 2. sloupec – doplnění Současný název sídla.
Na závěr bych chtěl ukázat razítko, které není vyobrazeno v doporučeném exponátu z neznámých důvodů.
Červené razítko CZERNOWITZ 2.XII.1908, německý text, na Jubilejní dopisnici, vydání 1908 – německo – rumunsko – rusínský text, odesláno 2.12.1908 do Berlína, správný tarif 5+0 hal. do Německa.
Zvláštní červená razítka zemských hlavních měst 2.XII.1908 byla používaná u příležitosti 60. výročí nástupu Franze Josefa I. na trůn : 14 různých, v jedno i dvojjazyčné verzi, lístek opatřený tímto razítkem měl platnost jen 1 den 2.12.1908.
Praha 3/2021, napsáno pro rakouskeznamky.cz
Pavel Vízner, (R.I.P. 2023)