+421905612892 jarek@kolo101.cz

Rakousko 1850 – Přestupný rok (29. února)

autor: | 19.12.2021 | Rakousko

V průběhu několika minulých let mi byly předloženy na přezkoumání a atestování čtyři velmi zajímavé celistvosti emise 1850 s přestupným rokem. Platnost prvních výplatních známek Rakouska byla od 1.6.1850 do 31.12.1858 a přestupný rok tedy vyšel na rok 1852 a rok 1856.

První celistvost je složený firemní tiskopis frankovaný krajovou zn. 1kr. zlatožlutá, strojní papír, typ Ib, deska A, podací dvoukruhové raz. FALKENAU  29 / 2 (1856) adresovaný do Karlových Varů.  Příchozí oválné razítko CARLSBAD 29 / 2.

Charakteristickými znaky pro typ Ib je plné barevné orámování erbu, nad R je vysoká špička a pravý dolní okraj hodnotového rámečku pod R je otevřený [1]. Podklad erbu byl proryt 3 směry.

Podle mého názoru je tato celistvost (známka a razítka) v pěkné kvalitě a je pravá.  V kombinaci vzácné barvy, krajové známky a navíc s přestupným rokem se jedná se o velmi vzácnou celistvost s cenou záliby.

Typ Ib / deska A

Obr. 1.1. Určení a vyobrazení typu a desky.

Obr. 1.2 Tiskopis frankovaný zn. 1kr zlatožlutá, strojní papír, typ Ib, deska A, podací raz. FALKENAU 29 / 2 a příchozí raz. CARLSBAD 29 /2 (1856). LP!

Druhá celistvost je složený dopis frankovaný zn. 3kr. růžová, strojní papír, typ IIIb, deska C, podací jednokruhové raz. GÖRZ  29 / 2 (1856) adresovaný do Senoseče (Senosetsch) ve Slovinsku. Příchozí razítko SENOŽEČ  2 / 3.

Charakteristickými znaky pro typ IIIb je orámování erbu nově proryté, číslice „3“ se nedotýká horní linky hodnotového rámečku, skvrny v posledním „R“ nápisu KREUZER a tečka nad levou ratolestí [1]. Podklad erbu byl proryt 2 směry.

Typ IIIb / deska C

Obr. 2.1. Určení a vyobrazení typu a desky.

Obr. 2.2 Dopis frankovaný zn. 3kr. růžová, strojní papír, typ IIIb, deska C, podací jednokruhové raz. GÖRZ  29 / 2 (1856).

Obr. 2.3 Uvnitř datace dopisu italsky Gorizia (GÖRZ) 29. února 1856.

Obr. 2.4   Razítko Görz – doloženy všechny čtyři číslovky v razítku.

 

 

Podle mého názoru je tato celistvost (známka a razítka) v pěkné kvalitě a je pravá.   Cenový záznam podle Monografie a specializovaného katalogu [1] má s kompletním razítkem 29. února příplatek + 9.000 Kč.

Třetí celistvost je složený firemní dopis frankovaný zn. 6kr., světle hnědá,  strojní papír, typ III, deska B, podací jednokruhové raz. TETSCHEN 29 / 2 (1856) adresovaný do Kamenického Šenova, příchozí razítko STEINSCHÖNAU 29. FEB.

Charakteristickými znaky pro typ III je orámování erbu nově proryté, číslice „6“ se nedotýká horní linky hodnotového rámečku a v žebru prvního listu je barevná tečka[1]. Podklad erbu byl proryt 2 směry.

Podle mého názoru je tato celistvost (známka a razítka) v pěkné kvalitě a je pravá. Cenový záznam podle Monografie a specializovaného katalogu [1]  má s kompletním razítkem 29. února příplatek + 9.000 Kč. Ale vzhledem k atraktivnosti takových celistvostí většinou nabízených pouze ve velkých aukcích v cizině bude tržní ceně vyšší než katalogu. Jen pro zajímavost, za posledních deset let bylo nabízeno jen pár výstřižků a jen čtyři celistvosti v zahraničních aukcích s přestupným rokem 29. února.

Typ III / deska B

Obr. 3.1. Určení a vyobrazení typu a desky.

 

Obr. 3.2 Dopis frankovaný zn. 6kr., světle hnědá,  strojní papír, typ III, deska B,podací jednokruhové raz. TETSCHEN 29 / 2 (1856).

 

Obr. 3.3 Uvnitř datace 28. února 1856.

 

Čtvrtá celistvost je složený firemní dopis frankovaný zn. 9kr., modrá,  ruční papír, typ IIa, deska 2, podací rámečkové razítko WIEN 29. FEB (1852), adresovaný do Kamenického Šenova, příchozí razítko STEINSCHÖNAU 29.FEB.

Charakteristickými znaky pro typ IIa je plné barevné orámování erbu, pata číslice „9“ v linii se základnou nadpisu KREUZER a barevný bod na rámu vlevo nad číslicí „9“.  Podklad erbu znaku je originál.

Typ IIa / deska 2

Obr. 4.1 Určení a vyobrazení typu a desky.

Obr. 4.2 Dopis frankovaný zn. 9kr., modrá,  ruční papír, typ IIa, deska 2,podací rámečkové razítko WIEN 29. FEB (1852).

Obr. 4.3 Uvnitř datace 28. února 1852.

Po celkové prohlídce této celistvosti, musím konstatovat, že celistvost a razítka jsou pravá. Známka je také originál, přesně určený typ IIa, ale část známky je reparována. Padělatel známku nejdříve odlepil, protože měla v dolní části úzký střih a vypodložil novým okrajem, tak aby byl krásný plný střih. Částečně je i reparován pravý okraj, až do části rámečkového razítka. Napojení bylo vedeno na hraně modré linky barvy známky, tak aby nepůsobilo rušivě. Potom známku nalepil na původní místo. Přesto lze takové reparace s manipulací se známkou odhalit pod UV-lampou a pro lepší názornost zdokumentovat například digitálním mikroskopem s připojením k počítači. Závažnější fakt byl, že byla celistvost i známka zkoušena znalcem na Rakousko a tímto může oklamat i dalšího sběratele. Podle mého názoru by se měla každá taková reparována známka na celistvosti označit, aby nedocházelo k dalšímu zneužití. V tomto případě bych doporučil označení „REPAROVANÁ ZNÁMKA“  přímo na celistvosti, protože pokud by byl vystaven negativní atest, je pravděpodobné, že nebude v dalším prodeji již přiložen. U samotných známek označení „reparováno!“ bývá zvykem, ale právě nikoliv u celistvostí.

Cenový záznam podle Monografie a specializovaného katalogu [1]  má s kompletním razítkem 29. února příplatek + 9.000 Kč, ale v tomto případě reparovaná známka na celistvosti je její hodnota téměř bezcenná!

Obr. 4.4 Reparace – oprava okrajů známky pro lepší názornost vyfocena digitálním mikroskopem a v grafickém programu zvýrazněna v červeném rámečku. (Foceno při zvětšení 30x).

 

 

 

12/2021

 

 

 

Jan Pelikán

člen komise znalců Zväzu slovenských filatelistov pro obor Rakousko 1850-1918

 

Použitá literatura:

[1]        Pelikán Jan, Pour Břetislav ing., Hirš Pavel dr.: Rakousko 1850, Monografie a specializovaný katalog, Praha 2020

Kterou lze objednat emailem na adrese: filatelie.pelikan@email.cz  

Share This